Vyhľadať
Close this search box.

20 aktivít na upršaný deň pre deti

Keď vonku prší, rodičia často hľadajú spôsoby, ako zabaviť svoje deti. Našli sme pre vás 20 skvelých aktivít, ktoré môžete robiť aj počas daždivých dní. Tieto nápady sú jednoduché, cenovo dostupné a mnohé z nich môžete realizovať s vecami, ktoré už máte doma. Takže nech prší alebo leje, pripravte sa na dobrodružstvo v interiéri a objavte nové spôsoby, ako si užiť čas so svojimi deťmi.

Aktivity na upršané počasie pre deti

1. Vytvorte vankúšovú pevnosť

Klasická pevnosť v obývačke, ktorá v nás všetkých podnieti kreatívneho inžiniera. Každé dieťa sníva o dni, keď si môže vo svojom dome vytvoriť vlastné dekové kráľovstvo, tak prečo to nespraviť. Na túto dobrodružnú cestu môžete pozozbierať vankúše, prikrývky a všetky mäkké veci, ktoré máte k dispozícii. Pustite svoju fantáziu na spád a nechajte deti vytvoriť svoj vlastný útulný svet, kde sa môžu schovávať, čítať knihy a snívať.

2. Upečte si niečo chutné

Pečenie nemusí byť nezdravé. Existuje veľa alternatívnych receptov na sušienky s použitím vecí, ako sú banány alebo jablká. Vyhľadajte niečo chutné a pustite sa do pečenia. Okrem toho, keď zapojíte deti do procesu, môžete ich učiť základy varenia a stráviť spolu kvalitný čas. Spoločne vytvorené dobroty budú mať ešte lepšiu chuť.

3. Hry

Stolné hry. Kartové hry. Vymyslite hru. Okorente to a urobte z toho herný deň v štýle turnaja. Stolné hry sú skvelým spôsobom, ako stráviť čas spolu a rozvinúť logické a strategické myslenie vašich detí. Vymyslite vlastné pravidlá, vytvorte turnajový plán a začnite súťažiť. Je to dobrá príležitosť nielen na zábavu, ale aj na učenie a spoluprácu.

Karty pre deti

4. Vydajte sa von

Choďte do múzea. Vezmite deti do vašej kancelárie v práci – samozrejme so súhlasom vášho šéfa. Aj keď prší, neznamená to, že musíte byť celý deň zavretý v dome alebo byte. Obujte dieťaťu čižmy a vydajte sa za dobrodružstvom. Čas mimo domova môže byť vzrušujúcim dobrodružstvom pre celú rodinu. Navštívte miesta, ktoré vaše deti doteraz nevideli a učte ich nové veci. Múzeá sú skvelým spôsobom, ako spoznať nové svety a posilniť vzdelávacie zážitky.

5. Hranie sa s kamarátmi u vás doma

Zavolajte kamaráta a spojte sa, aby sa vaše deti zamestnali vo vnútri, zatiaľ čo vy choďte dohnať život pri káve do kuchyne. Je to obojstranne výhodná situácia. Organizovanie hier s priateľmi je skvelý spôsob, ako poskytnúť deťom sociálnu interakciu a zároveň si oddýchnuť. Deti sa môžu zahrávať, spoločne tvoriť a učiť sa od seba navzájom. Týmto spôsobom sa aj vy môžete pohrať s myšlienkou, že máte krátky oddychový moment, zatiaľ čo vaše deti sú v bezpečných rukách kamarátov.

6. Hádanky

Hádanky sú skvelým spôsobom, ako rozvíjať myslenie vašich detí. Nielenže sú lacné a jednoduché na organizovanie, ale aj vzdelávanie. Môžete vytvoriť zoznam hádaniek rôznej obtiažnosti a nechať deti rozmýšľať nad riešeniami. Hádanky ich pobavia na hodiny a zároveň ich povzbudia k logickému uvažovaniu.

7. Filmový maratón

Áno, niekedy je úplne v poriadku stráviť celý deň pri filmoch. Urobte si misku pukancov a nechajte každé dieťa vybrať si svoj obľúbený film. Navyše, filmový maratón je skvelou príležitosťou na spoločné chvíle relaxu a maznania. Sadnite si spolu s deťmi, užívajte si filmy a zdieľajte spolu smiech aj dojmy.

8. Umenie a remeslá

Urobte si sliz, domáce cesto na hranie alebo sa vydajte tradičnejšou cestou s dobrou omaľovánkou. Na internete nájdete množstvo nápadov na detské remeslá, takže ak nie ste kreatívny typ, nemusíte sa obávať. Skúste na Pintereste vyhľadať zábavné nápady, ktoré si môžete spolu s deťmi vyskúšať. Tvorenie umenia a remesiel nielenže podporuje kreativitu, ale aj rozvíja jemnú motoriku a trpezlivosť detí.

9. Vedecké pokusy

Experimentovanie s bežnými predmetmi pre domácnosť môže byť neuveriteľne zábavné a vzdelávacie. Existuje mnoho bezpečných, zaujímavých a deti priateľských vedeckých experimentov, ktoré môžete vyskúšať. Stačí sa pozrieť na internete, kde nájdete množstvo nápadov. Tieto pokusy nielenže rozvíjajú zvedavosť detí, ale aj ich záujem o vedy a prírodné javy.

Vedecké experimenty pre deti

10. Schovávačka

Klasická hra schovávačka je obľúbená u všetkých detí. Môžete ich obmedziť na určité časti domu alebo im dať voľnú ruku, aby sa mohli túlať, kde sa im zachce. Schovávačka nielenže podporuje fyzickú aktivitu, ale aj rozvíja stratégie a taktiku, keď sa deti snažia nájsť a skryť sa pred ostatnými. Táto hra je vždy skvelým spôsobom, ako sa zahrať cez upšaný deň.

11. Tanečná zábava

Všetci sa cítime lepšie, keď sa na pár minút uvoľníme. Tanečná zábava je vynikajúcim spôsobom, ako sa zabaviť a zároveň sa pohybovať. Nechajte deti vytvoriť svoje tanečné kreácie alebo sa nechajte inšpirovať hudobnými videami na internete.

12. Hľadanie vecí

Urobte si zoznam vecí, ktoré vaše deti určite nájdu v dome, a pošlite ich na lov, kým nenájdu všetky položky. Toto je výborný spôsob, ako zábavne tráviť čas a zároveň rozvíjať pozornosť a pozorovacie schopnosti detí. Ako bonus môžete pripraviť malú odmenu pre toho, kto nájde všetky veci najrýchlejšie.

13. Naučte sa kresliť

Pozrite si návod, ako nakresliť svoju obľúbenú kreslenú postavičku a strávte popoludnie ladením svojich tvorivých schopností. Kreslenie je skvelý spôsob, ako rozvíjať umelecký cit a vyjadrovať svoje myšlienky. Zároveň môžete vytvoriť vlastné umelecké diela, ktorými sa môžete pýšiť.

14. Trochu nostalgie

Pozrite sa na staré obrázky alebo pozerajte domáce filmy z čias, keď boli deti malé. Strávte deň spomienkami a rozprávaním o vtipných a dojemných udalostiach z minulosti. Táto aktivita nielenže posilní rodinné väzby, ale aj umožní deťom spoznať svoju rodinnú históriu.

15. Karaoke

Zaspievajte si niektoré z obľúbených pesničiek svojich detí a uvidíte, kto dokáže predviesť najlepšiu šou. Toto je výborný spôsob, ako povzbudiť sebavedomie detí a nechať ich vyniknúť na javisku. A nezabudnite sa pridať do predstavenia, aby ste vytvorili rodinnú zábavu.

16. Papierové lietadlá

Naučte sa vyrábať papierové lietadlá a zapojte sa do súťaže o to, kto vymyslí najlepší dizajn, ktorý doletí najďalej. Táto kreatívna aktivita nielenže rozvíja zručnosti detí pri výrobe papierových lietadiel, ale aj ich zaujme technickými aspektmi, keď budú testovať, ktoré lietadlo letí najďalej.

Papierové lietadlá

17. Napíšte list

Každý si pochutná na dobrej pošte. Naučte svoje deti hodnotu písania listov a spríjemnite tým niekomu deň. Pošlite listy svojim blízkym, ako babke a dedkovi, tetám a ujom, priateľom a susedom. Pisanie listov je krásnym spôsobom prejavu lásky a vďaky.

18. Prečítajte si nejaké knihy

Zútulnite sa svojimi obľúbenými prikrývkami a čítajte deťom knižky. Čítanie je vynikajúcim spôsobom, ako podporiť ich jazykový rozvoj a predstavivosť. Spoločne sa ponoríte do sveta príbehov a dobrodružstiev a vytvoríte si spomienky na spoločné čítanie.

19. Hrajte sa v garáži

Presuňte svoje auto z cesty a dovoľte svojim deťom, aby v ňom jazdili. Hrajte vybíjanú, jazdite na kolobežkách a robte väčšinu svojich obľúbených outdoorových aktivít v interiéri garáže. Toto je skvelý spôsob, ako využiť priestor a udržať deti aktívne, aj keď je vonku zlé počasie.

20. Upratovanie

Ak sa vaše deti naozaj nudia, dajte im prácu ako je zametanie, utieranie prachu a skladanie bielizne, ale samozrejme, aby to bola zábava. Zahrajte si nejaké melódie a tancujte po celom dome, kým nebude čistý. Týmto spôsobom môžete zapojiť deti do domácich prác a zároveň si vytvoriť veselú atmosféru.

Našťastie si tieto nápady nemusíte odkladať na upršaný deň. Keď sa budú vaše deti nabudúce sťažovať, že sa nudia, tak jednoducho vybaľte tento praktický zoznam, aby ste im zachránili situáciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *