Vyhľadať
Close this search box.

Urobí vás puzzle múdrejšími?

Puzzle možno považovať za dokonalý nástroj na cvičenie mozgu, pretože testujú vaše logické uvažovanie, pamäť a dokonca aj schopnosti rozpoznávania obrázkov. Niektorí tiež veria, že puzzle môžu pomôcť urobiť človeka múdrejším. Nakoľko je to pravda? Robí vás puzzle múdrejším?

Puzzle na stole

Vo všeobecnosti výskum ukázal, že puzzle vás môžu urobiť múdrejšími. Keď sa to pokúsite vyriešiť, zapojíte celý svoj mozog a využijete mnohé mentálne zručnosti, ako je logické uvažovanie, pamäť a rozpoznávanie obrázkov. Výsledkom je, že si vo svojom mozgu rozviniete lepšiu zadržiavaciu a spracovateľskú kapacitu, vďaka čomu budete inteligentnejší.

V tomto článku sa dozviete, ako vás puzzle spraví múdrejšími, a ďalšie výhody, ktoré vám môže priniesť riešenie puzzle. Diskutujeme tiež o tom, či puzzle môžu zvýšiť váš inteligenčný kvocient (IQ).

Ako vás puzzle spraví múdrejším?

Teraz, keď viete, že riešenie puzzle vás robí múdrejšími, možno sa teraz pýtate ako. Ako vás teda vďaka puzzle stať múdrejším?

Riešenie puzzle vás robí múdrejšími tým, že zlepšujete svoju krátkodobú pamäť a vizuálne-priestorové uvažovanie a precvičujete si obe strany mozgu. Rozvíjate tiež zručnosti pri riešení problémov a vyššie IQ. Všetky tieto kognitívne (mysliace) schopnosti sú silnými ukazovateľmi inteligentného človeka.

Výskumníci naznačili, že skladanie puzzle vás môže urobiť múdrejším zvýšením kognitívnej záťaže a rýchlosti. To znamená, že váš mozog dokáže rýchlejšie spracovať viac vecí.

Puzzle vám pomôžu dosiahnuť tento výsledok prácou na týchto špecifických kognitívnych (mysliacich) zručnostiach alebo oblastiach vo vašom mozgu:

Krátkodobá pamäť

Pri práci na puzzle si často potrebujete zapamätať určité veci, ako napríklad tvar a zakrivenie dosiek puzzle, a potom neustále hľadať podobné kúsky vo vašej hromade. Keď nájdete dielik, ktorý sa zhoduje, zapamätáte si tvar a zakrivenie iného dielika puzzle.

To znamená, že si musíte neustále pamätať nové informácie, vymazávať ich a neustále do nich načítavať nové informácie. Pri skenovaní a porovnávaní si často spomínate na tvary, čo núti váš mozog, aby si ich zapamätal.

Takto vám puzzle pomôžu posilniť vašu krátkodobú pamäť . Robte to dostatočne dlho a posilníte spojenie medzi našimi mozgovými bunkami a vytvoríte nové. To vám môže pomôcť zapamätať si viac vecí v krátkom čase, napríklad zoznamy potravín. Vďaka tomu je puzzle veľmi užitočné pre pacientov s Alzheimerovou chorobou, aby zastavili alebo spomalili pokles ich pamäte.

Puzzle pre deti

Vizuálne-priestorové uvažovanie

Keď riešite puzzle, musíte sa neustále pozerať na jednotlivé kúsky puzzle a snažiť sa do nich vložiť tie správne kúsky. Možno budete musieť zohľadňovať farbu, vzor a zakrivenie kúskov, aby do seba zapadali.

To znamená, že neustále používate oči a spracovávate obrázky mozgom. Ak to robíte dlhodobo, puzzle vám môže pomôcť zlepšiť vašu vizuálno-priestorovú schopnosť .

Možno budete môcť pozorovať veci v jemnejších detailoch. Môžete tiež podávať dobré výkony pri činnostiach, ktoré si vyžadujú koordináciu očí a rúk, ako je jazda, palica alebo raketové športy, ako je golf alebo tenis.

Logika a kreativita

Puzzle tiež zapájajú obe strany vášho mozgu. Ľavý mozog je často logický, zatiaľ čo pravý mozog je často kreatívnejší, emocionálnejší a intuitívnejší.

Pri riešení puzzle musíte použiť log logického uvažovania, aby ste sa uistili, že kúsky do seba zapadajú. Kusy, ktoré do seba zapadajú, by mali mať rovné strihy, zakrivenie a podobné farby.

Zároveň sa môžete zapojiť do svojich emócií a povedať si, aby ste boli trpezliví a robte hádanky jeden po druhom. Môžete sa tiež pokúsiť byť kreatívnejší, napríklad tak, že sa pokúsite zostaviť viacero sád dielikov puzzle podľa farby. Môžete tiež použiť intuíciu, napríklad zobrať kúsok, veriť, že by sa mal hodiť do sekcií, a vyskúšať ich.

Zručnosti na riešenie problémov

Aplikácia týchto mentálnych procesov vám umožňuje vyvinúť kritické, flexibilné a zvládnuteľné spôsoby riešenia problémov. Predpokladajme, že to aplikujeme na riešenie puzzle. V takom prípade môžete vyvinúť stratégie na rozdelenie úloh na menšie, funkčné problémy namiesto toho, aby ste sa snažili jednotlivé časti poskladať jednotlivo.

Môžete napríklad začať oddelením kusov podľa ich hlavnej farby, pretože kusy, ktoré sa hodia, majú tendenciu mať rovnakú farbu. Potom pracujete na kúskoch po častiach a nakoniec sa pokúsite spojiť časti dohromady do celého puzzle.

Môžete sa tiež pokúsiť zostaviť rám puzzle, pretože časti rámu majú ploché okraje. Potom postupujete dovnútra alebo po častiach, až kým nakoniec nevyriešite hádanku.

Možno sa nakoniec naučíte rozoberať problémy a problémy v reálnom živote, rovnako ako to robíte na svojom puzzle. Osvojením si tejto zručnosti možno ľahko vyriešite problémy v práci a osobnom živote. Môžete byť tiež vnímaní ako niekto prispôsobivý a inovatívny.

Aké sú ďalšie výhody puzzle?

Riešenie puzzle nie je len mentálnym cvičením, ale prináša aj ďalšie výhody. Aké sú ďalšie výhody puzzle?

Okrem toho, že budete múdrejší, puzzle vám tiež pomôžu zlepšiť vaše schopnosti spolupracovať a tímovú prácu, ako aj vašu celkovú produktivitu. Uvoľníte aj stres, ktorý pomáha zlepšiť vašu celkovú náladu.

Puzzle nie je len cvičením mozgu ako také, ale môžu byť dobrým spôsobom, ako sa zlepšiť v mnohých smeroch. Je vidieť, že puzzle môžu zlepšiť celkovú duševnú pohodu človeka, ako aj jeho medziľudské zručnosti a produktivitu.

Zvýšená produktivita

Riešenie puzzle často trvá dlho a pri práci na nich musíte intenzívne vynakladať svoju duševnú energiu. Musíte si zapamätať farbu, tvar a zakrivenie kúskov, ktoré hľadáte, ako aj sústrediť sa a nenechať sa rozptyľovať inými vecami.

Keď zlepšíte svoju schopnosť sústrediť sa a mentálne sa zapojiť do jednej úlohy, možno to dokážete preniesť do mnohých vecí v živote, najmä do práce. Možno budete môcť ignorovať rozptýlenie a lepšie sa sústrediť pri práci. Výsledkom je, že pravdepodobne budete môcť produkovať lepšiu prácu v rýchlejšom čase.

Zlepšuje schopnosti spolupráce

Riešenie puzzle vám pomôže stať sa lepším tímovým hráčom . Keď pracujete na riešení puzzle spoločne ako tím, možno budete musieť neustále komunikovať a vysvetľovať veci a to, čo máte na mysli. Musíte sa tiež zamerať na to, čo šetrí, venovať pozornosť detailom kúskov, ktoré hľadajú.

Vďaka tomu budete lepším vysvetľovateľom a zároveň lepším poslucháčom. Stanete sa lepším komunikátorom a aj lepším spolupracovníkom. Zlepšenie týchto zručností z vás urobí lepšieho tímového hráča a pomôže vám to aj vo vašej kariére.

Znižuje úroveň stresu

Niektorí si môžu myslieť, že puzzle môžu len zvýšiť úroveň stresu. Vo všeobecnosti sa prekvapivo zistilo, že puzzle pomáhajú znižovať hladinu stresu.

Puzzle nám to pomáha dosiahnuť tým, že pomaly menia vlny v našom mozgu. Náš mozog je v stave beta, keď sme bdelí a aktívni. Keď však pracujeme na hádankách, náš mozog sa môže presunúť do stavu Alfa, čo je skôr podvedomá úroveň mozgovej aktivity, podobne ako keď snívame.

Lepšia nálada

Zistilo sa, že riešenie puzzle nám tiež pomáha pozdvihnúť náladu a zlepšiť náladu. Keď pracujeme na puzzle, dosahujeme malé úspechy, keď dokážeme poskladať kúsky. Každý zápas nám dáva skvelý pocit, pretože môže spustiť náš mozog, aby uvoľnil dopamín. Naše mozgy to robia, aby nás udržali zaangažované a pokračovali vo výzve, aby sme boli lepší.

Zvyšuje puzzle IQ?

Riešenie puzzle môže určite pomôcť zvýšiť inteligenciu a urobiť nás múdrejšími. Ale čo IQ? Zvyšuje puzzle IQ?

Zistilo sa, že riešenie puzzle dokáže zvýšiť skóre IQ až o štyri body. Štúdia University of Michigan zistila, že zapojenie sa do puzzle na 25 minút denne môže zlepšiť vašu fluidnú inteligenciu, čo z dlhodobého hľadiska zlepšuje aj vaše IQ.

Riešenie puzzle si vyžaduje silné sústredenie a využitie spomienok a vizuálno-priestorové rozpoznávanie. Tieto kognitívne cvičenia môžu posilniť náš mozog, aby spracoval viac za kratší čas, vďaka čomu sme inteligentnejší a múdrejší.

Preto nemusí byť prekvapujúce vedieť, že riešenie puzzle môže pomôcť zvýšiť inteligenčný kvocient (IQ). IQ sa často používa na meranie inteligencie a schopnosti myslieť a riešiť problémy.

Štúdie naznačujú, že 25-minútovým každodenným riešením puzzle alebo hádaniek si môžete zlepšiť svoje IQ až o štyri body.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *