Vyhľadať
Close this search box.

Aký je rozdiel medzi LEGO a DUPLO?

Väčšina z nás pozná LEGO ako jednu z najlepších hračiek na stavanie kociek pre deti na trhu. Môžete si však všimnúť aj to, že LEGO má ďalší rad s názvom DUPLO. Sú rovnaké? A aký je rozdiel medzi LEGO a DUPLO?

Svatebnice Lego a Duplo

LEGO je určené pre deti od 6 rokov, zatiaľ čo DUPLO je určené pre deti od 1½ do 5 rokov. Výsledkom je, že kocky DUPLO majú tendenciu byť väčšie ako bežné kocky LEGO, čím sa znižuje riziko udusenia. DUPLO bloky sa tiež ľahšie stavajú a vyžadujú menšiu presnosť a koordináciu ako LEGO.

Tento článok bude skúmať LEGO a DUPLO a ako sú si navzájom podobné a odlišné.

Pokúsime sa tiež poskytnúť odpovede na niektoré bežné otázky, ktoré môžete mať o DUPLO, napríklad či sú zameniteľné a či sa s DUPLO môžu hrať aj dospelí.

Čo je LEGO?

LEGO je plastová stavebnica v štýle kociek pre deti a dospelých. Kocky LEGO pochádzajúce z Dánska sú navrhnuté tak, aby sa dali stohovať a zároveň dali rozobrať na opätovné použitie. LEGO má tiež mnoho línií, ako napríklad DUPLO, Technic, Classic a Junior. Každá línia sa zameriava na rozdielny vek a schopnosti hráčov.

LEGO je rada plastových stavebných hračiek pre deti aj dospelých. Typická súprava vlajkovej lode LEGO zvyčajne pozostáva z mnohých farebných do seba zapadajúcich plastových kociek v konfiguráciách ako 2X2 (dva stĺpce kolíkov v dvoch radoch), 2X3, 2X4 alebo viac.

Štandardná súprava LEGO by mala obsahovať aj figúrky a mnoho ďalších menších častí. LEGO kocky sú navrhnuté tak, aby sa dali stohovať a viackrát rozoberať, vďaka čomu sa dajú opakovane použiť na stavbu nových vecí.

LEGO prichádza v mnohých radoch produktov, ktoré sú určené pre deti vo veku 18 mesiacov až po dospelých. Mnohí LEGO hráči sa nakoniec stanú jeho celoživotnými hráčmi, počnúc DUPLO, cez LEGO Junior, LEGO Classic a nakoniec stavia so sadami LEGO Technic ako dospelý.

Stavebnice LEGO sa dnes vyrábajú na celom svete, pričom od svojho vzniku v roku 1932 bolo vyrobených viac ako 600 miliárd dielov. LEGO znamená v dánčine, odkiaľ značka pochádza, „hraj sa dobre“.

Stavebnica Lego pre deti

Čo je LEGO DUPLO?

DUPLO je rad plastových stavebných hračiek v štýle kociek od LEGO. DUPLO sa zameriava na deti od 18 mesiacov do piatich rokov. Súpravy DUPLO sú dvakrát väčšie ako bežné LEGO kocky, čo umožňuje menším detským ručičkám s nimi lepšie manipulovať. DUPLO súpravy sú tiež často jednoduchšie ako iné súpravy LEGO.

DUPLO prvýkrát vzniklo v roku 1969, keď sa LEGO pokúsilo vytvoriť nový rad LEGO súprav vhodných pre mladšie deti. Táto nová rada má za cieľ vytvárať LEGO súpravy, ktoré deťom predstavia svet LEGO a vyrábajú kocky, ktoré sú ľahko spracovateľné pre malé a menej obratné detské ručičky.

Padlo rozhodnutie vyrobiť väčšie kocky LEGO, čím vznikne DUPLO. DUPLO kocky sú dvakrát väčšie ako bežné LEGO kocky. Väčšia veľkosť tiež pomáha znižovať riziko udusenia, pretože mladšie deti majú vo zvyku vkladať veci do úst.

Podobne ako mnohé iné rady LEGO, aj DUPLO prešlo od svojho uvedenia mnohými zmenami. Niektoré v ňom zostali dodnes, zatiaľ čo niektoré boli zrušené kvôli slabému prijatiu na trhu alebo z iných praktických dôvodov.

Počiatočné súpravy DUPLO sa dodávajú iba v štyroch farbách, červenej, žltej, modrej a bielej. Bolo pridaných viac farieb, ako aj viac konfigurácií tehál, ako napríklad tehly 2X2 v roku 1972.

V roku 1977 LEGO premenovalo DUPLO na LEGO Preschool a potom predstavilo figúrky. V porovnaní s bežným LEGOm sú DUPLO figúrky v súčasnosti jednoduché, s valcovou hlavou a bez končatín. LEGO nakoniec zmenilo premenovanie a v roku 1979 prinieslo späť DUPLO.

Stavebnica lego Duplo

DUPLO vylepšilo svoje figúrky v roku 1983 a predstavilo DUPLO People. Tieto figúrky majú pohyblivé hlavy a končatiny, podobne ako skutočné LEGO figúrky. Sú však neodnímateľné, vďaka čomu sú pre deti bezpečnejšie, pretože znižujú riziko udusenia. Do DUPLO boli zavedené ďalšie doplnky, ako sú skrutkovače s názvom DUPLO Toolo a systém koľajových vlakov v roku 1993.

LEGO sa pokúsilo využiť úspech DUPLO tým, že sa pokúsilo vyrobiť jednoduchšiu verziu, zameranú na deti vo veku 6 mesiacov. DUPLO Primo, vydaný v roku 1995, je výrazne väčší, jednoduchší a menej kompatibilný s inými LEGO kocikami. V roku 2000 bola premenovaná na LEGO Baby, ale slabý príjem a prekrývanie cieľového trhu s LEGO Quatro viedli k jej ukončeniu v roku 2006.

Najznámejšie sady DUPLO sú tie, ktoré sa vyrábajú v licencii od Bob The Builder a Thomas and Friends. Mnohé súpravy DUPLO sú dodávané aj s nákladnými vozidlami, autami a motormi, aj keď jednoduchšie. Moderné súpravy DUPLO môžu byť do istej miery podobné iným súpravám LEGO, ale sú oveľa jednoduchšie na zostavenie a majú vyšší faktor roztomilosti.

Mnoho hráčov DUPLO prešlo do stavania s komplikovanejšími a ťažšími stavebnicami LEGO, od LEGO Junior cez Classic až po LEGO Technic. Slovo DUPLO je odvodené z latinského slova „Duplex“, čo ukazuje, že jeho veľkosť súvisí s bežnými LEGO kockami.

Ako podobné sú DUPLO a LEGO?

LEGO a DUPLO sú produkty od LEGO Group, majú rovnaký konštrukčný systém a sú vyrobené z plastov akrylonitril-butadién-styrén (ABS). Tieto podobnosti sú výsledkom toho, že obe pochádzajú od tej istej spoločnosti.

Spoločnosť Lego Group

LEGO aj DUPLO vyrába The Lego Group, súkromná skupina so sídlom v Billunde v Dánsku.

LEGO je zastrešujúca značka s mnohými ďalšími sériami a radmi pod ňou, ako napríklad LEGO Junior, LEGO Classic a LEGO Technic. DUPLO možno považovať za súčasť zostavy. LEGO má však tendenciu pretláčať značku DUPLO viac ako samotné LEGO.

Stavebné konštrukcie

LEGO aj DUPLO používajú podobné stavebné konštrukcie. Kocky LEGO aj DUPLO obsahujú „čapy“ a „rúrky“. Čapy sú zaoblené nástavce na hornej strane tehál, zatiaľ čo rúrky sú otvory v spodnej časti tehál.

Čapy sú navrhnuté tak, aby pevne zapadli do trubíc a zároveň boli ľahko odnímateľné. To umožňuje tehly opäť rozoberať na neskoršiu rekonštrukciu.

Rozdiel bude vo veľkosti rúrok a čapov. Môžete predpokladať, že kolíky a rúrky DUPLO sú dvakrát väčšie ako bežné LEGO kocky. Napriek veľkosti sa však k sebe hodia. Bežnú kocku LEGO môžete pripevniť na kocku DUPLO a dobre sadnúť.

Použité materiály

LEGO aj DUPLO kocky boli postavené z podobných materiálov. Bežné kocky pre LEGO aj DUPLO sú väčšinou vyrobené z plastov akrylonitril-butadién-styrén (ABS).

Transparentné diely sú vyrobené z metylmetakrylát-akrylonitril-butadién-styrénu (MABS), pričom niektoré doplnky používajú aj polypropylén. Celkovo je v modeloch LEGO a DUPLO použitých 12 druhov plastov.

LEGO trvalo takmer päť rokov, kým experimentovalo, kým konečne našli dokonalý typ plastov, ktoré môžu použiť na svoje kocky. ABS bol nakoniec vybraný kvôli jeho tuhosti, odolnosti proti poškriabaniu a dlhodobému výkonu. ABS je tiež šetrné k životnému prostrediu, keďže je recyklovateľné.

Aké sú rozdiely medzi LEGO a DUPLO?

LEGO a DUPLO sa líšia veľkosťou, obtiažnosťou, bezpečnosťou, rozsahom, kreatívnymi možnosťami a podobne. Dôvodom týchto rozdielov je, že DUPLO sa zameriava na mladšie deti. LEGO zároveň spolupracuje s hráčmi všetkých vekových kategórií.

LEGOLEGO DUPLO
VeľkosťMenšieVäčšie, dvojnásobne väčšie ako bežné LEGO kocky.
Vekový rozsah4+ pre dospelých18 mesiacov až 5 rokov.
ObtiažnosťJednoduchéĽahké až ťažké.
BezpečnosťNemusí byť bezpečné pre deti do 3 rokov.Bezpečné pre deti od 18 mesiacov.
RozsahObsahuje rôzne značky a licencie.Jedna značka LEGO, ktorá môže zahŕňať licencie.
Kreatívne možnostiTakmer neobmedzenéMenej expanzívne.
VýrobaDánsko, Mexiko, Maďarsko, Čína, Česká republikaMaďarsko

Existuje dôvod, prečo LEGO vytvorilo rad DUPLO – zameriava sa na veľmi malé deti, ktoré majú špecifické potreby. Ich obmedzené a rastúce kognitívne schopnosti môžu tiež vyžadovať priamočiarejšiu stavebnicu, ktorá im položí základy na budovanie komplexnejších súborov v budúcnosti.

Veľkosť

LEGO kocky sú vo všeobecnosti menšie ako DUPLO. Môžete predpokladať, že väčšina kociek DUPLO je vytvorená tak, aby bola dvakrát väčšia ako bežné LEGO kocky. V skutočnosti tak dostal DUPLO svoj názov – názov DUPLO je odvodený z latinského slova „Duplex“, čo znamená dvojitý.

DUPLO je totiž zamerané na hráčov oveľa mladšieho veku, už od 18 rokov. Deti v tomto veku môžu mať obmedzené, aj keď rastúce kognitívne schopnosti, ako aj menšie ruky, ktoré sú menej obratné. Ich koordinácia ruka-oko tiež nie je taká dobrá ako u dospelých.

Čo znamená, že môžu potrebovať väčšie tehly. Väčšie kocky uľahčujú ich malým ručičkám manipuláciu a uľahčujú pripevňovanie kociek vďaka ich obmedzenej schopnosti koordinácie ruka-oko.

Väčšie tehly tiež znižujú riziko udusenia. Malé deti majú tendenciu dávať si veci do úst, čo znamená, že menšie LEGO kocky môžu byť pre ne veľmi nebezpečné. Kocky DUPLO sú vyrobené tak, aby ich žiadne dieťa nedokázalo úplne vložiť do úst, nieto ešte prehltnúť.

Vhodný vek

DUPLO sa zameriava na deti od 18 mesiacov do piatich rokov, zatiaľ čo LEGO ako celok obsahuje ďalšie rady, ktoré sú vhodné pre deti od 6+ rokov až po dospelých.

Môže za to vzťah medzi DUPLO a LEGO. LEGO je zastrešujúca značka s mnohými produktovými radmi, pričom DUPLO je jednou z nich. Ostatné produktové rady LEGO sú určené pre rôzne vekové kategórie, ako napríklad LEGO Classic, LEGO Junior alebo LEGO Technic.

Ako také môžete vidieť, že DUPLO je vo svojom podaní veľmi detské, roztomilé figúrky a používa témy a značky, ktoré sú deťom známe, ako Bob The Builder alebo Thomas and Friends.

Porovnajte to s LEGO Technic, ktoré je oveľa technickejšie a vyrába modely, ktoré sú založené na témach a značkách ako Star Wars, Volvo Tractors alebo autá Lamborghini. Vďaka tomu je LEGO Technic vhodnejšie pre starších hráčov.

Obtiažnosť

Môžete predpokladať, že vo väčšine prípadov sa s DUPLO hrá jednoduchšie ako s inými radmi LEGO. Je to jednoducho preto, že DUPLO je zamerané na mladších hráčov, od 18 mesiacov do piatich rokov.

Mladšie deti môžu mať obmedzené, ale rastúce kognitívne a logické uvažovanie a slabšiu koordináciu ruka-oko. Majú tiež menšie a menej obratné ruky. Súpravy DUPLO sú vytvorené s ohľadom na tieto schopnosti, aby predstavovali výzvy, ktoré pomáhajú malým deťom zlepšiť ich zručnosti, ale nie sú príliš náročné na to, aby sa vzdali.

DUPLO sady nevychádzajú vo veľkom počte kusov, väčšinou len v nižších stovkách za sadu. Napríklad súprava DUPLO Wild Animals of Asia (10974) obsahuje 117 dielikov. Nižší počet jednotlivých dielikov robí proces stavania zvládnuteľným aj pre malé deti.

Ak to porovnáte povedzme s LEGO Technic, môžete vidieť súpravy, ktoré sa dodávajú s viac ako tisíckami jednotlivých dielikov, ktoré je potrebné zložiť, ako napríklad traktor D11 CAT (42131), ktorý sa dodáva s 3 854 dielikmi. Takéto súpravy môžu byť dokonca príliš zložité na to, aby ich zostavil dospelý dospelý, čo naznačuje ich úroveň obtiažnosti.

Bezpečnosť

Vo väčšine prípadov je DUPLO pre malé deti bezpečnejšie v porovnaní s inými stavebnicami LEGO. DUPLO je totiž navrhnuté špeciálne pre malé deti, čo znamená, že zohľadňuje mnohé z ich obmedzení.

Malé deti môžu mať napríklad slabú koordináciu ruka-oko a schopnosť lepšie manipulovať s tehlami. Výsledkom je, že kocky DUPLO majú zaoblenejšie hrany ako iné kocky LEGO, aby sa znížilo potenciálne zranenie. Guľaté tehly môžu tiež pomôcť pri vyberaní v prípade, že dieťa náhodou jednu prehltlo.

DUPLO bloky sú tiež väčšie, aby sa znížilo riziko udusenia. DUPLO berie do úvahy, že niektoré mladšie deti majú silnú tendenciu vkladať si všetko do úst, čo znamená, že keď sa hrajú s DUPLO blokmi, môžu robiť to isté.

Väčšie veľkosti kociek pomáhajú zabrániť deťom, aby si mohli vložiť kocku úplne do úst. Aj keby sa im to podarilo, aspoň by nemohli prehltnúť tehly.

Rozsah

DUPLO má obmedzenú škálu súprav na hranie, zatiaľ čo LEGO ako celok ponúka oveľa komplexnejšiu škálu súprav. Je to kvôli vzťahu medzi DUPLO a LEGO.

LEGO je zastrešujúca značka, ktorá zastrešuje mnoho ďalších produktových radov, medzi ktoré patrí aj DUPLO. Medzi ďalšie rady LEGO patria Junior, Classic, Technic atď.

Od svojho vzniku až doteraz vyrobilo DUPLO viac ako 1200 sád. Tieto sady siahajú od základných DUPLO blokov až po tematické sady, ako sú napríklad Bob The Builder, Thomas and Friends alebo Disney Princess Belle (10960).

LEGO ako celok môže ponúknuť oveľa viac ako DUPLO, a to v rôznych obtiažnostiach a témach. Od svojho vzniku LEGO vydalo takmer 20 000 súprav. Povedzme, ak toto číslo odpočítame od DUPLO. To znamená, že namiesto približne 1200+ DUPLO súprav na hranie si môžete vybrať z 18 800 a ďalších LEGO súprav.

Kreatívne možnosti

Kreatívne možnosti s DUPLO môžu byť menšie v porovnaní s LEGO. Súpravy DUPLO sú totiž oveľa jednoduchšie a horšie manipulovateľné. Súpravy DUPLO sa tiež zvyčajne dodávajú v menšom počte, čo znamená, že je tu menej priestoru na experimentovanie.

Napríklad, ak si vezmete túto sadu DUPLO Wild Animals of Africa (10971). Dodáva sa iba v 10 kusoch, pričom mnohé kusy sú kompletné a neodnímateľné. Znamená to, že hráči nemusia mať veľa šancí na kreatívne úpravy, ako napríklad postaviť kopec a umiestniť naň strom alebo pridať nejaké jablká.

Ak to porovnáte s 500-dielnou sadou LEGO Classic (11019), hráči si môžu postaviť, čo chcú, pretože kocky nie sú vopred navrhnuté. Hráči môžu použiť tehly na stavbu domu, stromu, auta alebo čohokoľvek, čo sa im páči. To poskytuje maximálny priestor pre kreativitu.

Kde sa vyrába Lego a Duplo?

Súpravy LEGO sa vyrábajú po celom svete na miestach, ako sú:

  • Billund, Dánsko
  • Monterrey, Mexiko
  • Nyíregyháza, Maďarsko
  • Jiaxing, Čína
  • Kladno, Česká republika.

Niektoré výrobné závody sa zameriavajú na výrobu tehál, zatiaľ čo iné sa zameriavajú na výrobu obalov alebo tehlových dekorácií. Od svojho vzniku až dodnes vyrobilo LEGO viac ako 600 miliárd kusov.

V porovnaní s LEGO sa DUPLO vyrába iba v Nyíregyháze v Maďarsku. Tento konkrétny závod riadil takmer celý výrobný proces, pričom iba menšiu časť riadili iné zariadenia.

To dávalo zmysel, pretože LEGO predstavuje širšiu škálu LEGO dielov a dielikov v rôznych obtiažnostiach a veľkostiach. To by znamenalo, že na ich výrobu je potrebné množstvo dizajnérov, inžinierov a strojov na formovanie plastov.

To by mohlo znamenať vyššie náklady, čo mohlo prinútiť LEGO presunúť výrobu mimo Európskej únie a do krajín s nižšími nákladmi, ako je Mexiko alebo Čína.

Kto prišiel prvý, DUPLO alebo LEGO?

LEGO bolo prvé pred DUPLO. LEGO začalo už v roku 1932, nie ako súčasný výrobca plastových kociek, ale ako výrobca drevených hračiek. DUPLO vzniklo až v roku 1969 ako nový rad produktov od LEGO. Vyhovuje veľmi malým deťom, keďže LEGO vtedy pre ne nemalo produkty.

LEGO začalo ako výrobca drevených hračiek v Billunde v Dánsku v roku 1932. Ole Kirk Christiansen (1881-1958) pôvodne viedol a prevádzkoval stolársku dielňu. Keď však koncom 20. rokov minulého storočia nastala veľká hospodárska kríza, bol nútený experimentovať s výrobou miniatúrnych drevených dielov, pretože projekty prestali prichádzať.

Christiansen začínal výrobou malých rebríkov a žehliacich dosiek, s ktorými obchodoval s miestnymi farmármi. To nakoniec viedlo k myšlienke vyrábať drevené hračky.

Christiansen sa v roku 1934 ustálil na názve LEGO a v roku 1947 premenil spoločnosť na plastové značkovače na hračky. Trvalo až do roku 1958 a niekoľko foriem experimentov a počúvania spätnej väzby trhu, kým LEGO uviedlo na trh súčasný systém do seba zapadajúcich plastových kociek vyrobených z ABS plastu.

LEGO odvtedy stavalo na tomto vzorci a nie je najväčšou spoločnosťou na výrobu hračiek na svete s majetkom okolo 5 miliárd dolárov a približne 25 000 zamestnancami po celom svete.

DUPLO začalo v roku 1969, keď si LEGO uvedomilo, že nemá súpravy, ktoré by vyhovovali jedinečným potrebám malých detí vo veku päť a menej. DUPLO pôvodne vyšiel ako iná sada kociek, len v modrej, červenej, žltej a bielej farbe. Najstaršie DUPLO súpravy sa často dodávajú aj s bežnými LEGO kockami.

Trvalo až do roku 1975, kým sa DUPLO stalo vlastnou individuálnou líniou a LEGO sa v priebehu rokov niekoľkokrát pohralo so vzorcom. To zahŕňa premenovanie DUPLO info LEGO Preschool a LEGO Explore, ako aj zavedenie mnohých ďalších doplnkov. Niektorí pracovali a zostali pri linke dodnes, zatiaľ čo niektorí boli vyradení.

Dokážete spojiť kocky LEGO a DUPLO?

Môžete spojiť bežné LEGO a DUPLO kocky. Všeobecným pravidlom pri osadzovaní kociek LEGO a DUPLO je 1/4 počtu kolíkov potrebných z kocky DUPLO na osadenie bežnej kocky LEGO.

LEGO kocky do seba vo všeobecnosti zapadajú v rámci produktových radov. To znamená, že diel LEGO Technic môžete vložiť do LEGO Classic alebo Junior. To isté môžete predpokladať aj u tehál DUPLO.

LEGO verí, že to pomáha kreativite a umožňuje rozšíriť hrateľnosť. Povedzme, že človek dostane DUPLO súpravu ako dieťa a teraz je dospelý. Môžu si naďalej kupovať súpravy LEGO Technic, hrať sa s nimi a skúšať, či by mohli použiť svoje staré kocky DUPLO s novšími súpravami LEGO.

Vo všeobecnosti, keď montujete bežnú kocku LEGO s kockou DUPLO, môžete predpokladať, že je potrebný štvornásobok počtu kolíkov na bežnej kocke LEGO. Napríklad budete potrebovať 2×2 obyčajnú LEGO kocku, ktorá sa zmestí do jedného DUPLO kolíka.

Existujú väčšie sady tehál ako DUPLO?

V súčasnosti je DUPLO najväčšou kockou od LEGO. Spoločnosť LEGO však vydala väčšie súpravy kociek, ako napríklad LEGO Baby a LEGO Quatro, ale tieto rady boli prerušené.

DUPLO je v súčasnosti najväčší stavebnicový systém od LEGO, dvojnásobne väčší ako bežné LEGO kocky. Môžete predpokladať, že sú potrebné štyri kolíky z bežnej LEGO kocky, aby sa zmestili do jedného DUPLO kolíka.

LEGO však experimentovalo s ešte väčšími súpravami kociek, najmä LEGO Baby a LEGO Quatro. LEGO Baby začalo ako DUPLO Primo v roku 1995 a je zamerané na deti mladšie ako 18 mesiacov. DUPLO Primo boli primárne hračky v prírode a v skutočnosti ich nebolo možné zostaviť.

DUPLO Primo bolo začiatkom roku 2000 premenované na LEGO Baby. Nedostatočný predaj a reštrukturalizácia spoločnosti LEGO však nakoniec viedli k jej ukončeniu v roku 2006.

LEGO Quatro prvýkrát vzniklo v roku 2004, opäť ako pokus o zostavenie systému vymeniteľných stavebných kociek pre mladšie deti do 18 mesiacov. Quatro kocky boli dvakrát väčšie ako blok DUPLO, čo znamená, že sú štyrikrát väčšie ako bežné LEGO kocky. To vedie k jeho názvu Quatro, čo v latinčine znamená štvornásobok.

Podobne ako LEGO Baby sa mu na trhu nedarilo a po reštrukturalizácii spoločnosti bola v roku 2006 ukončená.

Môžu sa s DUPLO hrať staršie deti alebo dospelí?

Staršie deti alebo dospelí sa môžu naďalej hrať s DUPLO mnohými spôsobmi. Kocky LEGO a DUPLO sú vzájomne zameniteľné, čo znamená, že kocky DUPLO môžu jednoducho znova použiť v iných radoch LEGO, ako je Classic, City alebo dokonca Technic.

Jednou z bežných mylných predstáv o LEGO súpravách je, že keď prekročíte vekovú hranicu, už s nimi nebudete môcť hrať. Niektorí si tiež myslia, že aj keď sa s tým môžete hrať, už z toho nebudete mať žiadnu kognitívnu výzvu ani uspokojenie.

LEGO kocky sú však navrhnuté tak, aby sa s nimi dalo hrať celý život. To znamená, že ako hráči starnú, môžu stále znova používať kocky DUPLO alebo z nich získavať potešenie rôznymi spôsobmi.

Jednou z obľúbených metód je opätovné použitie kociek DUPLO v iných radoch LEGO, ako sú Junior, Classic alebo Technic. Je to možné, pretože kocky LEGO sú navrhnuté tak, aby do seba zapadali bez ohľadu na línie alebo série.

Napríklad väčšie kocky DUPLO možno použiť ako vyvýšené plošiny na vystavenie viacerých modelov LEGO Technic. Kocky DUPLO môžu tiež slúžiť ako modifikátor terénu na vytváranie kopcov alebo vrchovín pre súpravy LEGO City.

Ďalším spôsobom, ako znovu použiť kocky DUPLO, je skombinovať súpravy DUPLO s inými súpravami LEGO s rovnakou témou. Napríklad dieliky zo súpravy DUPLO policajná stanica (10959) sa môžu zmiešať aj so súpravou policajnej stanice LEGO City (60316).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *